Links

تاکتیک ناشیانه: بنزین روی باروت نارضایتی

اعتراضات دی ماه ۹۶ قبلا از زاویه سیاسی توهم جامعه را نسبت به اصلاح‌طلبان شکسته بود. در حرکت آبان ماه، از شعارهای دینی و اصلاح‌طلبی اساسا خبری نیست. حرکت به سرعت سیاسی، رادیکال، قهری، ضد‌حکومتی شد، از مرکز شهرها به حاشیه‌نشین‌ها و از استان‌های مرکزی به استان‌های مرزی کشیده شد، و به گفته مقامات دولتی، در ۲۸ استان و بیش از ۱۰۰ شهر، کلیت نظام را به چالش کشید. جمعیت تهران تفاوتی دو تا سه میلیونی در روز و شب دارد.
ادامه

**********

شکست پروژه حجاب اجباری

اینکه در چهاردهه اخیر کشمکشی بین زنان ایران و نهاد قدرت بر سر حجاب اجباری در جریان است، شکی وجود ندارد. اما اینکه پروژه حجاب اجباری پس از ۴۰ سال شکست خورده است نه ادعای نیروهای اپوزیسیون بلکه صحبت دین پژوهانی مانند صدیقه وسمقی ساکن تهران و سروش دباغ که در ورای مرزها زندگی می‌کند، است. آنان استدلال می‌کنند هر چند که در قرآن به پوشاندن بدن زن اشاره شده ولی به هیچ اجباری تاکید نشده است. فراموش نکنیم زنانی که امروز در خیابان‌های ایران حجاب از سر برداشته و تصاویرشان را در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنند، عمدتا زنان جوان شهری هستند که حاضر نیستند سبک زندگی را که حکومت بر آنها تحمیل می‌کند، بپذیرند. اکثر آنان خاطره‌ای از انقلاب ۵۷ ندارند، در حالیکه قانونگذاران به نسل دهه پیش از این واقعه تعلق دارند.
ادامه

**********صدای شکستن بازنشستگان در ایران

برطبق آمارهای رسمی نزدیک به ۸ میلیون سالمند در ایران وجود دارد. کارشناسان، صندوق های بازنشستگی را در کنار آب و محیط زیست از ابرچالش های کشور می دانند. بی دلیل نیست که صدای اعتراض بازنشستگان هر روز بلندتر به گوش می رسد، در اوائل شهریور امسال شاهد گردهمایی تجمع بازنشستگان کشوری در مقابل وزارت تعاون کار بودیم که خواهان اجرایی شدن بیمه جامع و فراگیر و طرح همسان سازی بودند. دو مشکل اصلی بازنشستگان کشور کمبود مستمری و درآمد کافی، عدم وجود بیمه و خدمات درمانی کامل است. تنها ۵۲ درصد کسانی که در پس سه دهه کار بازنشسته شده اند، تحت پوشش خدمات و حمایت های صندوق های بازنشستگی کشور هستند و بقیه تحت پوشش هیچ صندوقی نیستند.
ادامه

**********

رنج کارگران ایرانی از مصدومیت و مرگ ومیر ناشی از حوادث کار

حوادث کار در ایران روزانه جان ده‌ها کارگر را می‌گیرد. در ۸۰روز اول سال جاری، ۹۹نفر جان خود را ازدست داده‌اند، یعنی در هر روز بیش از یک نفر. این تنها آماری است که فعالان کارگری آن‌را جمع‌آوری کرده و رسانه ای شده است.

گذشته از کمبود آموزش، نظارت، وسایل ایمنی و بهداشتی که ازعوامل حوادث کار محسوب می‌شود، موارد دیگری همچون نداشتن امنیت شغلی، عدم تمرکز کارگران به علت پرداخت نشدن حقوق آنان در موعد درست و معین، اضافه‌کاری و داشتن دو یا سه شغل برای جبران شرایط بد اقتصادی، را نیز باید به این عوامل افزود. افزون بر آن، آمارهای متناقض دولتی نیز امر برنامه‌ریزی برای جلوگیری از حوادث کار را مشکل می‌کند.

ادامه

**********

اعتراض فرهنگیان، آتش زیر خاکستر

ماموران سپاه پاسداران با ارائه حکم دادگاه انقلاب رودسر به منزل عزیز قاسم زاده، عضو هیات مدیره و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان در واجارگاه رودسر رفتند، او را برای بازجویی احضار و تلفن دستی و سیم کارت وی را ضبط کردند. سایت حقوق معلم و کارگر روز ۱۳ خرداد با انتشار این مطلب، خبر ازاحضار فعالان دیگر، از جمله محمد علی زحمتکش داده است که هم اکنون در زندان وکیل آباد شیراز به سر می‌برد. در سه دهه اخیر معلمان بر روی مطالبات خود پافشاری کرده‌اند. محور مطالبات آنان را می‌توان افزایش دستمزدها، مقابله با کالایی شدن آموزش، آزادی داشتن تشکل مستقل و آزادی معلمان زندانی دسته بندی کرد.

ادامه

Radio Zamaneh

 

BBC Persian

 

Peace Mark (Khat-e Solh)

شادی امین : تولید مثل تنها دلیل حفظ دگرجنس گرایی ست